Tej marki nie trzeba przedstawiać. Firma Xavian została założona przez Roberto Barlettę w 1995 roku, w historycznym i pięknym miejscu, w Pradze w Republice Czeskiej.

Roberto urodził się w Turynie, w północnych Włoszech. Większość dzieciństwa spędził z rodziną swojej babci. W jego otoczeniu było wielu muzyków, trębacz, wokalista, perkusista i gitarzysta. Rodzinny gramofon odtwarzał głównie jazz, muzykę klasyczną i operę włoską, a w pokoju obok jego wuj grał na gitarze. Ta atmosfera przeładowana muzyką wywarła wielki wpływ na Roberto. Po ukończeniu szkoły elektronicznej wyrobił w sobie głębokie zrozumienie i pasję dla odtwarzania dźwięku w najwyższej możliwej jakości. Przez cztery lata pracował w Turynie, gdzie zdobył doświadczenie w akustyce i produkcji kolumn głośnikowych.
Po przeprowadzce do Pragi, w 1995 roku założył firmę Xavian. Na początku opracowywał kolumny i wykonywał je ręcznie w niewielkiej pracowni. Chciał tworzyć doskonałe kolumny, bazujące na prawdziwie włoskim kunszcie designu i obróbki drewna. Głośniki Xaviana są nieustannie usprawniane, jak tylko dostępna jest nowsza technologia, ale zawsze celem pozostaje jak najlepsze odtwarzanie muzyki.
W 2008 roku, do firmy dołączył czeski projektant Jakub Friedl, który uczestniczy w nowych projektach.
Wszelkie kolumny Xaviana są produkowane w Republice Czeskiej.
A od siebie możemy dodać, że kolumny tej marki są rewelacyjnie wykonane (niesamowita wręcz jakość stolarki), zbierają świetne recenzje w prasie branżowej i mają dobry stosunek jakości do ceny.