Monitory Rogers LS5/9

Najsłynniejsze monitory wszech czasów – LS3/5a, zbudowane w oparciu o wytyczne inżynierów BBC – zrewolucjonizowały nie tylko technikę studyjną. Były i nadal są monitorami o najbardziej liniowej charakterystyce w odtwarzaniu każdego aspektu treści muzycznej. Głośniki te, współpracujące z dobrze dobranym wzmacniaczem, głównie w zakresie impedancji i wymaganej mocy – są fotografią źródła. Oszałamiający sukces głośników LS3/5a o wielkości pudełek na buty zachęcił inżynierów z BBC Research Department do zbudowania kolejnych, większych wersji tych monitorków. Tak powstały LS5/8. W 1983 roku w kontekście nowych technik pomiarowych, pojawienia się komputerów, mierników laserowych – zebrano dotychczasowe doświadczenia, skorygowano i uściślono wcześniejsze pomiary w celu stworzenia nowego modelu monitorów, doskonalszych pod względem technicznym, wierniejszych w zakresie brzmieniowym, tańszych i bardziej funkcjonalnych niźli LS3/5 i LS5/8. W pracach tych uwzględniono także funkcję czasu eksploatacji głośników. A konkretnie – kwestię kleju, żywic, którymi nasączano brzozową sklejkę obudów, wytrzymałość i trwałość jedwabnych powłok kopułek. I tak wydłużono czas, w którym parametry owych głośników pozostawały na niezmienionym i porównywalnym z dniem ich budowy poziomie. Mowa o głośnikach zbudowanych dla BBC na licencji Rogersa. Tak powstał model LS5/9.

Dokładnie 30 lat po premierze – w laboratorium Rogersa, rewitalizowano legendarne LS5/9. Ich najnowsza, prezentowana tutaj wersja – uwzględnia upływ 30 lat a zarazem niewzruszoność ich konstrukcji na upływający czas. Ich idea, założenia, kształt – pozostały niezmienione. Do kolejnej ich edycji użyto materiały bardziej odporne na warunki zewnętrzne i działania mechaniczne, zastosowano precyzyjniej dobrane pod względem parametrów podzespoły elektroniczne.

Inżynierowie z BBC Research Department chcieli „oderwać” dźwięk od kierunkowo ustawionych monitorów. Eksperymentowali z nagraniami mono głosu ludzkiego tak manipulując fazowością w zwrotnicach by kierunkowość dochodzenia dźwięku w pełni odpowiadała doświadczeniu znanemu z codzienności. Bo jeśli odwrócimy się do swoich rozmówców i prowadzimy z nimi rozmowę, to ich głosy płynnie, naturalnie, harmonijnie „wysuwają” się z otoczenia dźwiękowego i wtapiają się w to otoczenie, integrują się z nim i ulegają pełnej homogenizacji, a nie dają się słyszeć jako wykrojone, ostro zarysowane plamy dźwiękowe obarczone kierunkowością. W LS5/9 ten efekt naturalności tła dźwiękowego jest jedną z naczelnych kategorii klasyfikujących te głośniki do wiernych reproduktorów prawdziwego brzmienia.

Dane techniczne:

Dwudrożne, basrefleks

Zakres częstotliwości 50Hz-16kHz+/-3dB

Głośnik nisko-średniotonowy 200 mm

Głośnik wysokotonowy 34 mm

Skuteczność 87 dB przy 2,83V@1m

Impedancja nominalna 8 Ohm

Zalecany zakres mocy wzmacniacza 15-100 W/kanał

Wykończenie drzewo różane

Wymiary 275x460x285 mm

Waga 13 kg sztuka